CV

Syntymäaika: 4.1.1966

Työura
1.8.2017 _                                  Sanansaattaja, päätoimittaja
1.3.2017 –                                  Sley, lähetysjohtaja
16.8.2013 – 28.2.2017              Suomen teologinen instituutti, pääsihteeri
1.9.2010 – 15.8.2013                Sley, lähetyskasvatus- ja aluekoordinaattori (Venäjä ja Viro)
1.8.2007 – 31.7.2010                Sley, lähetystyöntekijä, Sambia
1.1.2005 – 31.5. 2005.              Åbo Akademi, tuntiopettaja (UT kreikka)
1.1.2003 – 31.7.2007                Sley, Varsinais-Suomen piirin pappi, nuorisotyö
1.8.2001 – 31.12.2002              Suomen Akatemia, apurahatutkija
1.8.2001 – 31.12.2002              Sley (20%)
31.8.1998 – 31.5.2000              Loimaan ev. opisto, uskonnon tuntiopettaja
31.8.1995 – 31.5.1996              Loimaan ev. opisto, uskonnon tuntiopettaja
1.2.1994 – 31.7.2001                Sley, Varsinais-Suomen piirin pappi, nuorisotyö, EOn
pääsihteeri
1.8.1988 – 31.1.1994                Turun Maarian seurakunta, Papiston apulainen,
nuorisopastori
1.6.1988 – 31.7.1988                Papiston apulainen, Tervolan seurakunta
31.5.1988                                   Pappisvihkimys, Oulun tuomiokirkko
1.12.1987 – 31.5.1988              Turun Maarian seurakunta, Papiston apulainen,
nuorisopastori


Varusmiespalvelus
10.10.1984 – 6.6.1985 Rannikkotykistö, varusmiespappi. Sotilasarvo alikersantti.


Tutkinnot ja kurssit
1984 Luostarivuoren lukio, YO
1988 Åbo Akademi, TM
1995 ÅA, TL
2003 ÅA, TT
1999 – 2000 Turun yliopisto, 10 ov matematiikkaa (kurssit analyysi 1 ja 2)
2005 Kirkon johtajakoulutus


Luottamustoimet
1995 – 2000                   Turun käräjäoikeuden lautamies
1997 – 2000                   Turun kaupunginvaltuuston varajäsen
1999 – 2005                   Loimaan ev. opiston säätiön valtuuskunnan jäsen
2001 – 2007                   Turun kaupunginvaltuutettu
2003 – 2004                   Ammattiopetuslautakunnan varapuheenjohtaja
2005 – 2007                   Varsinais-Suomen maakuntavaltuuston jäsen
2005 – 2007                   Ammattiopetuslautakunnan varajäsen
2005 – 2007                   Puolalan koulun ja Puolalanmäen yläasteen yhteisen
johtokunnan puheenjohtaja
2009 –                             Turun kaupunginvaltuutettu
2009 – 2012                   Opetuslautakunnan (2011 alkaen varhaiskasvatus – ja
perusopetuslautakunta) jäsen
2012 –                             Hiippakuntavaltuuston jäsen, Turun arkkihiippakunta
2013 – 2017                    Suomenkielisen varhaiskasvatus- ja perusopetusjaoston jäsen
2015 –  2018                   Paavalin synodin puheenjohtaja
2016 –                              Kirkolliskokouksen jäsen
2017 – 2018                    Turun kaupungin tarkastuslautakunnan jäsen


Ehdokkuudet
2004                                 EU parlamenttivaalit (KD)
2007                                 Eduskuntavaalit (KD)
2011                                 Eduskuntavaalit (KD)
2015                                 Eduskuntavaalit (KD)
2019                                 EU parlamenttivaalit (KD)


Kielitaito
Englanti                           Erinomainen
Ruotsi                               Erinomainen
Saksa                                Tyydyttävä